utorak, 24. prosinca 2013.

Sretni blagdani!!

Bor je okićen, božićne teglice prepune slastica, obitelj je na okupu, zrakom putuje osjećaj sreće i veseli ritmovi zvončića....
Pahuljice padajte meke i guste, 
na široke ceste i stazice puste. 
Jer već se bliži onaj čas,
kad nama doć' će Djeda Mraz.

Osvijetlite zvjezdice putove, drume
osvijetlite kućice, polja i šume.
Jer već se bliži onaj čas,
kad nama doć' će Djeda Mraz.
 
Vi, dječice, pjevajte veselu pjesmu,
a svijeće na boru nek radosno bljesnu.
Jer već se bliži onaj čas,
kad nama doć' će Djeda Mraz.


Od srca vam želim sretan Božić te sretnu i uspješnu Novu 2014. godinu

Teta Logopedica

ponedjeljak, 16. prosinca 2013.

Inspo-blog-dan


U zadnje vrijeme dosta slobodnog vremena koristim surfajući internetom tražeći materijale za rad, inspiraciju DIY omiljenog procesa... 
I tako otkrivam jednu sasvim drukčiju dimenziju logopedije - kolege logoblogeri. Za razliku od male Hrvatske, u razvijenijim i bogatijim zemljama logopedi puno više koriste blog kao sredstvo komunikacije, odnosno pružanja informacija - kako kolegama, tako i roditeljima, drugim suradnicima i sl.  
Svaki novi post me oduševljava - od raznih aplikacija do handmade logopedskih materijala.

Osim logopeda, na popisu mojih omiljenih blogera našli su se kreativni nadobudni studenti, mladi roditelji sa zanimljivim pogledima na odgoj i obrazovanje, mame koje školuju djecu kod kuće pritom ih potičući na uvažavanje različitosti i razvijanje tolerancije, modni sladokusci i još hrpa zanimljivih likova... diljem svijeta. 

Razmišljala sam o tome da vam svoje omiljene kreativce i njihove blogove predstavim kroz neke od idućih postova jer njihov rad definitivno inspirira... I tako sam došla na ideju na uvedem ovaj inspo-blog-dan gdje ću vas upoznati s ljudima čiji rad i predanost nećete zaboraviti, čiju ćete kreativnost moći vrlo dobro iskoristiti... i naravno - naučiti nešto novo! Uskoro predstavljam i svog prvog inspo-blogera!



Pozdravlja vas Teta Logopedica!

četvrtak, 12. prosinca 2013.

Međunarodni dan planina - 11. prosinca


Ovo je prilika da se istakne važnost planina za očuvanje kvalitetnog života cjelokupnog čovječanstva. Da, da, planine su važne za život, ali iako svi to znamo, zbog konstantnog uništavanja okoliša, čemu su uzroci klimatske promjene, razne industrije, oružani sukobi te glad i siromaštvo, ta čudesna mreža planinskog života je pod stalnom prijetnjom.


Tema ovogodišnjeg Međunarodnog dana planina je "Planine - ključ održive budućnosti". 
I ptice na grani već odavno znaju koliki sam pobornik zdravog života, prirode i učenja uz igru na otvorenom.... i planinu, šumu, brdo, more smatram prijateljem svakog čovjeka, svake obitelji te svakog zdravog odgoja i obrazovanja. Jučer sam i sama kroz prozor gledala put osunčane planine i uhvatila se razmišljajući o ljudima u velikim kutijama, zatvorenim zlatnim krletkama.... ah, kako smo jadni. 
Iskoristite ovaj vikend, sjetite se najbliže zelene oaze, uhvatite svog dečka, muža, prijatelja, sestru ili dijete za ruku i naučite nešto novo. 
Potrčite, poskočite, uživajte. 
Naša priroda je ključ života...ključ naše budućnosti.



Nakon povratka s planine u svoj mali dom, pročitajte inspirativni post jedne planinarke Kike Kreaktivke.


Pozdravlja vas Teta Logopedica


petak, 6. prosinca 2013.

Bojanke / Christmas edition

Uzbuđena sam jer se lagano približavaju praznici, grad je vec okićen, kućom koja miriše po orahnjači, buhtlama i muffinima s jabukama i cimetom odzvanjaju zvuci omiljenih božićnih pjesmama... idila! A ono što me uvijek oduševljavalo je obiteljska izrada božićnih ukrasa, ručno rađeni poklončići ispod bora i bojanke... uh, obožavam bojanke. 


Danas nam svi ovi pametni uređaji, kojima smo svakodnevno okruženi, omogućuju pristup velikom broju sličica za bojanje. Bojanke su korisne jer dijete uči poštivati granice crteža, razvija grafomotoričke vještine, točnost i preciznost, uči boje - a pritom se i zabavlja... a još je bolje ako ima i društvo (probudite ono dijete u sebi koje se veselilo na samu pomisao okićenog drvca, Djeda Božićnjaka, snjegovića!), stoga bojice u ruke i na posao!!

Pripremila sam vam nekoliko sličica koje sam pronašla na omiljenom Pinterestu.










Klik na njih, download, print i: uživajte!

Teta Logopedica


četvrtak, 5. prosinca 2013.

5. prosinca - Međunarodni dan volontera


Da li je moguće da još uvijek postoje osobe koje dobrovoljno ulažu svoje slobodno vrijeme, trud, znanja i vještine obavljajući usluge ili aktivnosti za dobrobit druge osobe ili za opću dobrobit, a da pritom ne traže novac za nagradu ili drugu imovinsku korist? Da... iako (obzirom na situaciju u kojoj živimo) to ponekad zvuči nevjerojatno.
I sama sam volontirala kroz razne udruge, osjećajući se korisnijim članom ovog društva... ipak, naišla sam na ljude-grabežljivce koji su preko tih udruga pokušavali izvući financijsku korist pa me sve skupa to donekle odbilo, ali i ojačalo. Danas na takva iskustva gledam pozitivno - i dalje pomažem, ali malo bolje gledam kome je moja pomoć zaista potrebna. 

U ovo predblagdansko vrijeme postoje ljudi koje ne oduševljavaju lampice i ukrasi po gradu, preskupi pokloni ispod božićnog drvca... oni žude za onim pravim vrijednostima, sigurnim domom bez briga, životom bez teškoća. 

Izdvoji dio svog vremena i pokloni ga nekome tko zaista treba tvoju pomoć.


Dragi volonteri, sretan vam današnji dan!

Teta Logopedica





nedjelja, 1. prosinca 2013.

Hello December!

Hladno je.
Kapice, šalovi i rukavice postali su obavezni modni detalji.
Miris drva pomiješan je s mirisom kuhanog vina.
U kući: vrući čaj, knjiga i iščekivanje veselih vijesti.


Radujem se ovom prosincu!

Pozdrav,

Teta Logopedica



petak, 15. studenoga 2013.

Prenatalna komunikacija


Česte su rasprave o tome kada započinje život - trenutkom začeća, prvim otkucajem srca ili u nekom drugom, trećem ili četvrtom trenu? Važna je činjenica da života i te kako ima dok je dijete još u trbuhu... no, što je s komunikacijom? Da li je moguća? Neki stručnjaci kažu da dijete ne čeka pasivno trenutak rođenja da počne učiti, pokazivati svoje vještine i mogućnosti...a i ja mogu iz vlastitog iskustva potvrditi da se dijete intrauterino aktivno razvija, reagira i uzvraća na podražaje. Započinje li komunikaciju?

Kako se u zadnje vrijeme puno priča o komunikaciji, važno je pratiti i istraživanja o prenatalnoj komunikaciji.


Vodim se mišljenjima stručnjaka koji kažu da je vrijeme prije rođenja pa do druge godine velika prilika za roditelje da stimuliraju i razvijaju dječji intelektualni potencijal. Djeca koja su prenatalno stimulirana, imaju poboljšane jezične sposobnosti, bolje rezultate u vještini čitanja, viši IQ, poboljšanu razinu apstraktnog mišljenja, kao i dobar osjećaj ravnoteže, orijentacije u prostoru, ritma i intuicije. U svakom slučaju – vrlo zanimljivo! 



Moć roditelja? 
I pticama na grani je već odavno poznato da su roditelji prvi učitelji svoje djece (ona stara ''sve dolazi od kuće''). Kakvi ste vi, što učite svoju djecu, okolina u kojoj vaša djeca odrastaju, sve ih to uče o njima samima i o svijetu. Moj savjet je da se ne forsirate svoje dijete, već osigurajte okolinu koja je bogata poticajima – omogućite ispunjen, obogaćen i uravnotežen život.

Ideja o stimulaciji prije rođenja može se činiti nemogućom, ali u svakom slučaju – i ona je zanimljiva... barem meni koja se razveselim kad beba reagira na podražaje poput dodira, govora ili glazbe. 


Dodir je prvi osjet koji se razvija i takva stimulacija ima veliku ulogu u samom stimuliranju bebe tijekom trudnoće. Masiranje je prirodan način dodirivanja nerođenog djeteta.Kako beba raste, tako počinje reagirati na dodir – naravno, udaranjem. No, nazovimo to igrama udaranja koje znaju biti poprilično zabavne. Kada beba rastegne nogu, vrlo se jasno može vidjeti kvrgu ispod kože, nakon čega slijedi oduševljenje i lupkanje/češkanje te slatke kvrgice. Beba se povuče pa lupne, pa tako u krug. Ponekad se zamislim i zapitam da li je beba napredovala od nasumičnog udaranja do smislenog, kao odgovor na poticaj? 

Iz vlastitog iskustva mogu reći da beba osjeća ritam hodanja i trčanja, osjeća kada se sagnete, sjednete ili legnete. Čitajući različite članke doznala sam da se nerođeno dijete može aktivno stimulirati kroz vježbanje i plesanje, a povećavanjem ritma glazbe s pokretom, stimulira se percepciju ritma bebe. I sama sam sklona plesu te sam uživala gibajući se u ritmu glazbe... naravno, reagirala je i beba. 


Uz ples, naravno ide i pjevanje. Još nešto što mi ide dobro i u čemu uživam. Od pjevanja jednostavnih melodija do kombiniranja s različitim instrumentima, pjevane individualno ili u grupi, za vrijeme obavljanja svakodnevnih aktivnosti (dok čitate, vozite, kuhate ili pišete novi post za svoj blog). Potrudite se da svoje dijete izložite glazbi prije i nakon rođenja.

Navodno je jako dobro izložiti bebu različitim zvukovima i ritmovima jer se poboljšavaju njene slušne sposobnosti, koje će koristiti kroz kasnije razlikovanje varijacija u različitim tipovima glazbe.

Uz vježbanje, ples i pjevanje, dobar način stimuliranja bebe je i razgovor. Može li biti bolje?! Još jedan razlog zašto je dobro biti žena-brbljavica! Rano izlaganje jeziku je važno za učenje jezika jer ljudski mozak uči procesirati određene zvukove različitih jezika prije nego što ih je dijete sposobno imitirati. Ah! Osim aktivnog razgovora s drugim osobama, puno sam pričala i čitala obraćajući se samoj bebi.

Prije rođenja moguće je pružiti malo vizualne stimulacije, jer se odavno zna da nerođene bebe reagiraju na jako svjetlo. Sunčanje na plaži – divota za oboje! 




Da li je ovo samo niz podražaja i reagiranja na njih ili je to ona prava prenatalna komunikacija koja nečemu služi? U svakom slučaju, ove jednostavne ideje za stimulaciju vaše bebe moguće je proširiti i prilagoditi vašim idejama i potrebama, a zaista mogu doprinijeti razvoju jake emocionalne veze i komunikacije s bebom koja traje cijeli život. 



Pozdravlja vas Teta Logopedica


* fotke dostupne na Wengenn.wonderland.

srijeda, 30. listopada 2013.

Šaka suza, vrića smija...


Uz sve viceve o logopedima, ovaj grafit ipak ima posebnu čar... i uvijek izmami osmijeh na lice :) 


Morala sam ga staviti i na blog :)






Uvijek vesela i pozitivna!


Teta Logopedica



utorak, 29. listopada 2013.

PECS edukacija

Hrvatska udruga radnih terapeuta 5-6. prosinca 2013. godine u Zagrebu organizira PECS edukaciju. 

Edukacija je namijenjena radnim terapeutima, fizioterapeutima, logopedima, edukacijskim rehabilitatorima, psiholozima, roditeljima i svima ostalima koji rade s djecom, adolescentima i odraslima s teškoćama u komunikaciji.

 

Što je PECS
The Picture Exchange Communication System (PECS) / Sustav komuniciranja razmjenom slika je uspješan pristup kojim se pomoću slika razvijaju komunikacijske sposobnosti. Koristi se u terapijskom radu s djecom i odraslima sa širokim spektrom komunikacijskih poteškoća te poteškoća u učenju, uključujući autizam.Ovaj sustav je razvijen kao vrsta jedinstvenog, augmentativnog alternativnog treninga koji omogućava djeci i odraslim osobama s autizmom te ostalim komunikacijskim poteškoćama započinjanje komunikacije.


Zašto PECS?
  • pomoću korištenja slika pomaže u razvijanju ranih ekspresivnih komunikacijskih vještina
  • usmjeren je na komunikaciju koja je motivirajuća i važna za pojedinca
  • uči ljude kako započeti spontanu komunikaciju
  • prikladan je za osobe svih dobnih skupina i različitih poteškoća učenja
  • temelji se na isprobanom i testiranom modelu
  • može se koristiti u svim situacijama


PECS uključuje jasan program u 6 koraka – počinje se s primjenom pojedinačnih slika u komunikaciji, zatim se uči diskriminacija različitih slika te konstrukcije sve složenijih “rečenica”.


Više informacija o ovom sustavu komuniciranja razmjenom slika te o samoj edukaciji i prijavi, možete pronaći na web adresi Hrvatske udruge radnih terapeuta.


Pozdrav, 

Teta Logopedica



četvrtak, 24. listopada 2013.

Mucanje - savjeti učiteljima

Radeći s učiteljima, vrlo često nailazim na njihovo nerazumijevanje mucanja, njegove problematike i općenito, nerazumijevanje samog djeteta koje se nađe u vrlo stresnoj situaciji i reagira netečnim govorom. Ipak, da ne djelujem agresivno, moram napomenuti da s mnogima imam i dobru suradnju (uglavnom su to učiteljice sklone dodatnim edukacijama i cjeloživotnom obrazovanju).

Potaknuta obilježavanjem Međunarodnog dana svjesnosti mucanja, odlučila sam sam i na ovaj virtualni način prenijeti par savjeta učiteljima kako bi komunikacija između djeteta koje muca i samog učitelja bila što uspješnija.
 

Kako učitelj može pomoći učeniku koji muca

1. Nemojte govoriti učeniku "uspori" ili "samo se opusti." 
2. Nemojte dovršavati učenikove riječi  ili razgovorati umjesto ili za njega/nju.
3. Pomozite svim učenicima u razredu da nauče izmjenu razgovor-slušanje. Sva djeca - a osobito ona koja mucaju - lakše govore kada postoji nekoliko prekida, a oni imaju pozornost slušatelja.

4. Očekujte jednaku kvalitetu i kvantitetu rada od učenika koji muca kao i od onog koji ne muca 
5. Razgovarajte s učenikom bez žurbe, uz povremene pauze.  
6. Slušajte sadržaj poruke, a ne način na koji je to učenik rekao. 
7. S učenikom koji muca razgovarati jedan-na-jedan o smještaju u učionici. Poštovati učenikove potrebe, omogućiti neke. 
8. Mucanje nije nešto čega se treba sramiti. Razgovarajte o mucanju baš kao i o nečem drugom.


Više na http://www.stutteringhelp.org/


Pozdrav,

Teta Logopedica

 

ponedjeljak, 21. listopada 2013.

Međunarodni dan svjesnosti o mucanju u Hrvatskoj


U organizaciji Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Splitu i suorganizaciji Hrvatskog logopedskog društva (HLD) i Hrvatske udruge za pomoć osobama koje mucaju "Hinko Freund", 22. listopada 2013. godine obilježava se Međunarodni dan svjesnosti o mucanju (International Stuttering Awareness Day (ISAD).




 







Cilj Međunarodnog dana svjesnosti o mucanju je povezivanje zajednica osoba koje mucaju te logopeda i drugih stručnjaka za ovaj poremećaj komunikacije radi zajedničkog djelovanja na osvještavanju i educiranju široke javnosti o mucanju i utjecaju ovog poremećaja na živote pojedinaca.

Važnost obilježavanja Međunarodnog dana svjesnosti o mucanju prepoznale su mnoge međunarodne organizacije kao što su International Stuttering Association (ISA), International Fluency Association (IFA), European League of Stuttering Associations (ELSA) i American Speech – Hearing Association Division on Fluency Disorders kao i nacionalne organizacija koje mogu pronaći na internet stranici International Stuttering Association ( www.stutterisa.org ).

Ovogodišnji ciljevi Međunarodnog dana svjesnosti o mucanju u našoj zemlji su: 
- javna promocija rezultata znanstvenih studija i znanstvenih metoda u istraživanjima mucanja. 
- podizanje svjesnosti i obrazovanje stručnjaka (zdravstvenih i odgojno-obrazovnih djelatnika), osoba koje mucaju i njihovih obitelji te šire društvene zajednice o znanstvenom pristupu u edukaciji, prevenciji, dijagnostici i rehabilitaciji mucanja.
 

Međunarodna zajednica osoba koje mucaju i stručnjaka odlučila je da se Međunarodni dan svjesnosti o mucanju ove godine odvija pod motom “ People who stutter- Supporting each other „ (Osobe koje mucaju podržavaju jedni druge). Kao i proteklih petnaest godina i ovogodišnje obilježavanje ISADa uključuje online konferenciju koja se od 1. do 22. listopada može pronaći na The Stuttering Home Page (www.stutteringhomepage.com).


Program će se realizirati kroz popularno- znanstvena predavanja na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Splitu i nizom aktivnosti (predavanja, tribine, radionice) kroz „Kutak za dijagnostiku i rehabilitaciju“ koji će provodili logopedi u cijeloj Hrvatskoj.

Dragi učitelji, liječnici, logopedi, psiholozi, odgajatelji, roditelji i svi zainteresirani - sudjelujte na popularno znanstvenim predavanjima na Medicinskom fakultetu u Splitu, ili nekim od aktivnosti koje provode logopedi i njihovi suradnici u cijeloj Hrvatskoj. Detaljniji program možete pronaći ovdje.



Pozdrav, 
Teta Logopedica







utorak, 1. listopada 2013.

Hello October!

Veselim se ovom listopadu, realizaciji nekih novih ideja i planova, a puno je toga vezano i za ovaj blog... nove teme, razni projekti, simpoziji... Teta Logopedica puno puno radi - ali u tome i uživam! 

Kao što sam već jednom spomenula, ovaj blog služi kao smjernica kolegama logopedima i ostalim stručnjacima, roditeljima i djeci, pa ukoliko imate pitanja na koja teško pronalazite odgovore, ako ste zainteresirani za suradnju ili trebate moj savjet - kontaktirajte me - rado ću vam pomoći!


Teta Logopedica




nedjelja, 29. rujna 2013.

Weekend - no rush

Ovo jesensko vrijeme rezultiralo je mojim švrljanjem bespućima interneta, uz dekicu i šalicu čaja... vrijeme za predah. 
Uglavnom, naišla sam na fora fotku na blogu jedne mame... pretpostavljam da je riječ o nekakvoj brošuri, ali nisam sigurna... no, ono što mogu reći jest: zanimljivo i korisno, osobito kada živimo u vremenu kada smo više zaokupljeni sobom i svojim potrebama, dok nam djecu odgajaju igraonice u shopping centrima i površne tv-serije u kasnim satima.

Evo: different kids, different needs - be intuitive, not reactive.



Zanimljivo, jel' da? Enjoy the joy!

Teta Logopedica



četvrtak, 19. rujna 2013.

Znanstveno-stručni simpozij Interdisciplinarni pristup u liječenju rascjepa usne i nepca




I danas vam donosim korisnu obavijest!

Klinika za kirurgiju lica, čeljusti i usta, Klinička bolnica Dubrava, Zagreb i Hrvatsko logopedsko društvo organiziraju znanstveno-stručni simpozij Interdisciplinarni pristup u liječenju rascjepa usne i nepca. Ovaj simpozij će se održati 15. studenog 2013., u Kliničkoj bolnici Dubrava u Zagrebu.

Simpozij je namijenjen je neonatolozima, pedijatrima, otorinolaringolozima-audiolozima, logopedima, ortodontima, stomatolozima, pedodontima, oralnim kirurzima, psiholozima te roditeljima, a prijaviti se možete on-line KLIK na LINK.

Što znamo o rascjepima usne i nepca? Najčešća su urođena malformacija lica, a na otprilike 1000 novorođene djece rodi se dvoje s nekim oblikom rascjepa usne i nepca. Rascjepi nastaju kao posljedica nedovršenog razvoja usne i/ili nepca u ranim tjednima trudnoće kada se formira lice. Budući da se usna i nepce formiraju u različito vrijeme, moguće je da se dijete rodi samo s rascjepom usne, s rascjepom i usne i nepca ili samo s rascjepom nepca. Razlog nastanka rascjepa još uvijek nije razjašnjen, postoji više teorija, no sigurno je da ulogu ima nasljeđe, ali i različiti vanjski faktori u ranoj trudnoći. 
Klinička pojavnost rascjepa je raznolika, a liječenje djece dugotrajno i praktički počinje nekoliko dana nakon rođenja. Zahvaljujući napretku tehnike i medicine, većina rascjepa usne danas se otkriva UZV pretragom za vrijeme trudnoće, što omogućuje pravovremeno informiranje i pružanje podrške roditeljima.

Liječenje je jedinstveno i specifično jer se odnosi na izgled, govor, slušanje, žvakanje i gutanje te iz tog razloga samo TIMSKI pristup liječenju (maksilofacijalni kirurg, otorinolaringolog, logoped, ortodont, anesteziolog, oralni kirurg, stomatolog, psiholog i socijalni radnik) omogućava uspješan rezultat.

Ovim jednodnevnim simpozijem prikazat će se tijek liječenja djece s rascjepom usne i/ili nepca, pojasniti uloga svakog pojedinog člana u timu te dobiti uvid u suradnju s ciljem ostvarenja uspješnog rezultata.

Pozdrav,

Teta Logopedica


četvrtak, 12. rujna 2013.

Čitajmo zajedno # 2


Upiti vezani uz temu ranog čitanja potaknuli su me da i preko bloga odgovorim na njih, osvrćući se još jednom na ovu aktivnost. 

Nemojte zaboraviti da se svako dijete veseli zabavnim aktivnostima u kojima sudjeluje zajedno s roditeljima. Također se nemojte bojati komunikacije s djetetom, svaki poticaj je dobrodošao. Sjetite se sebe i svog djetinjstva :) 

Kad je o čitanju i djetinjstvu riječ, ja se uvijek sjetim kratkih pričica koje su bile ritual prije spavanja. Kad danas, nakon mnogo godina, vidim te debele, izlizane stranice omiljene knjige prepune slika heroja i princeza, koje smo gledali i čitali moje sestre, brat i ja - u trenu se pojavi osmijeh na licu :)


Dakle, u postu o ranom čitanju spomenula sam slikovnice, bajke i priče, kako ih odabrati i zašto su važne... sada: vi pitate - Teta Logopedica odgovara :)

Kada čitati?!? Bilo kada, ali neka to bude vrijeme odvojeno samo za tu aktivnost. 

Na koji način je najbolje čitati djetetu? Udobno se smjestiti, dopustiti djetetu da slobodno okreće stranice. Možda će djetetu biti zanimljivija sama knjiga od čitanja, dopustite mu da se poigra s knjigom. Obavezno pokazujte ono o čemu govorite, opisujte što se događa na slikama.

Koliko treba trajati zajedničko čitanje? Onoliko koliko traje djetetova zainteresiranost za ponuđeni sadržaj, nemojte prisiljavati dijete na slušanje preduge priče za koju vi smatrate da je zanimljiva... a ono pokazuje suprotno!

Da li je samo čitanje dovoljno? Nakon čitanja preporučam raspravljati o priči (razumijevanje pročitanog), a u tu aktivnost možete uključiti crtanje ili igranje uloga. Ako je čitanje ritual pred spavanje, također porazgovarajte o priči, likovima, radnji te samoj pouci koju priča nosi sa sobom. 

Kako da uključim dijete u aktivnost čitanja? Postavljajte pitanja: Što je ovo? Gdje je nešto na slici? I pričekajte da dijete odgovori ili pokaže. Potaknite svoje dijete da se uključi u priču – neka oponaša zvukove ili glasove životinja ili neka ponavlja za vama rimu. 

Učinite ovu aktivnost zabavnom i zanimljivom...i za dijete i za vas :)


Pozdrav, 

Teta Logopedica



srijeda, 11. rujna 2013.

Treći hrvatski simpozij o ranoj intervenciji u djetinjstvu


Danas vam donosim jednu korisnu obavijest!

TEMA: Tim oko obitelji: zabluda ili stvarnost?
DATUM: 26. - 28. rujna 2013.
MJESTO ODRŽAVANJA: Sveučilište u Zadru (Obala kralja Petra Krešimira IV br. 2) 


U Hrvatskoj gotovo 4.000 novorođene djece godišnje treba potporu stručnjaka za ranu intervenciju. Za tu djecu i njihove obitelji ograničavajuća podrška, posebice u manjim sredinama,otežava svakodnevnicu te povećava rizik za uredan dječji rast i razvoj. U cilju razvijanja kvalitetne skrbi za djecu s teškoćama,Hrvatska udruga za ranu intervenciju u djetinjstvu u suradnji s Uredom UNICEF-a u RH dovodi u Hrvatsku vodeće svjetske stručnjake na Treći hrvatski simpozij o ranoj intervenciji u djetinjstvu u Zadar, od 26. do 28. rujna. 

Osobitost ovog simpozija jest da je on domaćin i godišnjoj konferenciji Europske asocijacije za ranu intervenciju u djetinjstvu –EURLYAID-a. U godini pristupanja Hrvatske Europskoj uniji, po prvi puta se održava međunarodni simpozij o ranoj intervenciji u čijem su fokusu hrvatske najaktualnije znanstvene i stručne teme.

Tema ovogodišnjeg simpozija je „Tim oko obitelji: zabluda ili stvarnost?“, a o teorijskim i praktičnim pitanjima u području podrške obiteljima i djeci će govoriti predsjednik Međunarodnog društva za ranu intervenciju i direktor Centra za ljudski razvoj i invaliditet iz SAD-a, prof.dr.sc.Michael J. Guralnick koji je povodom konferencije poručio: „Imamo vrlo jasne pokazatelje da sistematična i sveobuhvatna rana intervencija poboljšava razvoj kod djece čiji razvoj pokazuje odstupanja te sprečava razvojne teškoće kod djece s neurorazvojnim rizicima. Središnju ulogu pri tome ima podrška obitelji, kojom će se baviti i naša konferencija u Zadru.“

Niz umreženih usluga pod nazivom „rana intervencija u djetinjstvu“ roditeljima i njihovoj djeci pruža nadu za bolju budućnost. Rana intervencija spečava nastanak dodatnih teškoća i daje važnu podršku djetetovom razvoju i novonastalim potrebama njegove obitelji. Pri tome je izuzetno važna suradnja među stručnjacima. Neophodna je usklađenost svih usluga kojima su dijete i roditelji izloženi da bi korist od njih bila najveća moguća. „Želimo potaknuti timski pristup i suradnju među različitim stručnjacima koja, prema istraživanjima,daje najbolje rezultate u ranoj intervenciji.

Naime, u domaćoj praksi dominira podijeljenost na različite sustave i neujednačenost u djelovanju.Nadamo se da će ovaj simpozij pomaknuti naša stručna razmišljanja i profesionalne napore prema holističkom pristupu djetetu i njegovoj obitelji i to odmah nakon što su prepoznati razvojni rizici ili razvojne teškoće“, najavljuju organizatori simpozija.


Program simpozija je veoma bogat, predavači su ugledni sveučilišni nastavnici i istaknuti praktičari iz područja biomedicinskih i područja društvenih znanosti iz zemlje i inozemstva,te su i službeni jezici simpozija hrvatski i engleski jezik.


Simpozij započinje predstavljanjem najnovijih preporuka Vijeća Europe članicama o socijalnom uključivanju djece i mladih s teškoćama, a potom slijede prikazi teorijskih i praktičnih pitanja rane intervencije kod različitih razvojnih rizika ili teškoća (pitanja ranog otkrivanja i dijagnostike, problemi hranjenja i dojenja djeteta s teškoćama, prikazi različitih metoda rada, pitanja partnerstva roditelja i stručnjaka, podrške obitelji i obiteljske podrške djetetu). Na simpoziju će biti prikazani rezultati stvaranja kompetencijskog centra za osobe sa složenim komunikacijskim potrebama u Hrvatskoj–jedne nove interdisciplinarne inicijative koja se realizira iz pretpristupnih fondova u suradnji četiriju fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i koja se dijelom odnosi i na najmlađu populaciju djece koja ne progovaraju u uobičajeno vrijeme.


Simpozij se održava pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, Ministarstva zdravlja teMinistarstva socijalne politike i mladih.

Program simpozija preuzmite na http://www.hurid.hr/index.php?option=com_content&view=article&id=71&Itemid=61 

Za sve dodatne informacije: KLIK na http://www.hurid.hr/


Vjerujem da će simpozij biti jako koristan, a za sve koji se nisu prijavili: požurite!

Pozdrav,

Teta Logopedica 



srijeda, 28. kolovoza 2013.

Igra # 2


Sjećate se posta o igri?

Igra kao omiljena dječja aktivnost dovela je do mnogih pitanja koje ste marljivo slali na e-mail Tete Logopedice, a svako pitanje koje je stizalo preko e-mailova zaista me obradovalo. Zašto? Pa, jednostavno. Vidim da se polako vraća ''trend'' komuniciranja s djecom kroz igru, učenja kroz igru... a s druge strane, postavljena pitanja (uz popratne pohvale) značila su da pratite i čitate ovaj blog.



Kako da se igram s djetetom?

Tko mora voditi igru i da li uopće netko mora voditi igru?

Kako mogu omogućiti svom djetetu da vodi igru? 
Uh, niz sličnih pitanja....





E, pa dragi moji roditelji...
Vrlo često se nađemo pred iskušenjem da preuzmemo vodstvo nad igrom i to iz više razloga:
-kad dijete sjedi i ne radi ništa
-kad odbija uključiti roditelja u igru
-kad je odabrana aktivnost teška pa nam je teško gledati dijete koje se muči s igrom umjesto da uživa u njoj
-kad želimo da dijete nauči nešto (što smo u većini slučajeva naumili da nauči)
-jednostavno:zato što želimo da bude po našem – jer smo mi odrasli, pa ''sve znamo''.

STOP! Djetetu treba dopustiti da vodi igru! 


Ako dopustimo djetetu da vodi igru, pomoći ćemo mu da zadrži igru na nivou na kojem želi. Dijete će odabrati što želi i na taj način staviti sebe pod pritisak na učini što je sam sebi zadao. Dijete će se moći igrati u miru – imati će priliku da se igra brzinom i intenzitetom koji želi i neće osjećati pritisak da se mora nadmetati s drugom djecom. Dijete će imati više slobode obzirom da neće slijediti način na koji odrasli obavljaju stvari.

Što moram napraviti da dozvolim djetetu da vodi igru?
Zaustaviti se! Gledati! Slušati!

Zaustavite se – ne žurite u smislu da želite učiniti nešto za dijete jer vas ono može iznenaditi s onim što sve može, samo ako mu to dopustite.

Gledajte što dijete radi sa svojim igračkama, pustite ga da koristi igru kako bi istraživalo i učilo, zapamtite da nema pravilnog i nepravilnog načina na koji to radi. Pokušajte sudjelovati u smislu izdavanja uputa i instrukcije, no ostavite prostora za njegovu slobodu.

Slušajte – prihvatite ideju vašeg djeteta!

Dok se igrate s djetetom, razmislite o onome što govorite - umjesto da govorite djetetu što bi trebalo raditi, pokušajte komentirati njegovu igru, ponovite njegove ideje te ih nadopunite svojima. I ne zaboravite se opustiti i uživati!

Pozdrav, 
Teta Logopedica





utorak, 27. kolovoza 2013.

Čitajmo zajedno!


U zadnje vrijeme se sve više naglašava važnost ranog čitanja. 

 
Podučavaju se i raščlanjuju različite strategije vezane uz čitanje, naglašavajući metodu glasnog čitanja ključnom za uspješno stjecanje znanja i vještina čitanja, pisanja, učenja.

Ono što je bitno znati jest da djetetovo odrastanje i sazrijevanje zahtijeva upotrebu slikovnica i priča koje odgovaraju djetetovoj dobi. 


Mlađem djetetu trebaju slikovnice bez teksta ili vrlo malo teksta, s više slika jer mu slike omogućuju učenje, uspoređivanje i povezivanje s onime što vidi u svojoj okolini. 

Djetetovim odrastanjem dolazi do promjena u važnosti teksta, što je dijete starije, potrebne su slikovnice s više teksta i manje slika.

Od najranije dobi (dok samo sluša glas odraslog) djetetu se mogu čitati duži tekstovi jer se na taj način potiče razvoj slušne osviještenosti kod djece. 


Slikovnice namjenjene maloj djeci trebaju imati što manje detalja jer odvlače pažnju i mogu dati krive informacije o predmetima i pojmovima o kojima dijete tek uči. 

Bilo bi dobro da sadrže pjesmice i brojalice jer se na taj način podupire osjećaj za glasove, ritam i intonaciju što čini osnovu za pravilan razvoj govora. Odrastanjem i sazrijevanjem dijete počinje razumijeti jednostavne radnje i problemske situacije te se prikladnim smatraju slikovnice koje sadrže određenu priču. 
Kasnije se dijete počinje zanimati za složenije priče koje govore o svakodnevnim situacijama, počinje razlikovati obrasce poželjnog i nepoželjnog ponašanja.


Pri odabiru dječje slikovnice potrebno je uzeti u obzir individualne sposobnosti, znanja i potrebe djeteta kojem je namijenjena. 
Zainteresiranost djeteta za određenu slikovnicu ovisit će pak i o iskustvu koje ima u svakodnevnom životu, posebice u igri, a dakako, i s čitanjem, pričanjem i slikovnicama.

Evo nekoliko razloga koje posebno ističem objašnjavajući roditeljima važnost čitanja slikovanica, priča, bajki od najranije dobi:

  •  zabavna i uzbudljiva zajednička aktivnost
  •  stvaranje osjećaja za glasove, ritam i intonaciju govora
  •  obogaćenje vokabulara
  •  razumijevanje radnji i funkcije predmeta
  •  formiranje gramatički složenijih rečenica
  •  predvještine čitanja i pisnja
  •  razvijanje apstraktnog mišljenja 

A sada, nakon što ste marljivo pročitali ovaj post, znate što slijedi.... odvojite dio svog pretrpanog vremena, odaberite slikovnicu, priču ili bajku, udobno se smjestite i uživajte sa svojim djetetom.... čitajte zajedno!!


Teta Logopedica





subota, 10. kolovoza 2013.

Ljetna inspiracija


Uh... kada vidim datum prošlog posta shvatim da me već duuugo nije bilo u ovoj blogosferi!! Ljeto, smanjenje radnih obaveza, praznici, godišnji odmor... ponekad čovjeku stvarno dobro dođe malo isključenje iz ovog cyber svijeta. To je bila moja mala terapija!

No, primjećujem da se blog redovito prati što me iznimno veseli i potiče na još veću kreativnost i rad!!


Vrlo često moje kolege, obitelj i prijatelje zanima što me nadahnjuje, što potiče tu moju kreativnost i rad? E, pa ovo je jedan post lagane inspiracije koja me vodila kroz moje omiljene mjesece... mjesece ljetnog uživanja, igre, mora, sunca...



Što vas inspirira, nadahnjuje?


Pozdrav, 
Teta Logopedica








srijeda, 29. svibnja 2013.

Naučila sam...


... koliko god život od tebe traži ozbiljnost, 
svatko treba prijatelja s kojim se može glupirati, probuditi dijete u sebi.


Teta Logopedica



srijeda, 22. svibnja 2013.

Glazboterapija


Glazboterapija je upotreba glazbe u svrhu postizanja terapeutskih ciljeva, razvijanja međusobne povezanosti između osobe i terapeuta te održavanja i podržavanja fizičkog, mentalnog, socijalnog i emocionalnog zdravlja.

Prepoznavanje postojanja različitih vrsta glazbe, oblika bavljenja glazbom te prisutnost glazbe u bilo kojem obliku u većini slučajeva izaziva zadovoljstvo slušanja, stimulira vježbanje, oslobađa energiju i emocije… Glazboterapeut ne uči svoje pacijente glazbi, već interaktivnom komunikacijom i pomoću glazbe pokušava poboljšati opće stanje i smanjiti/otkloniti emotivne, socijalne ili druge teškoće.


Postoji niz primjera o pozitivnim učincima glazboterapije. Osobe koje su imale poteškoća u učenju ovakvim su tretmanima poboljšavale su svoje kognitivne potencijale, motivaciju, vještine govora, neverbalne komunikacije, vještine odlučivanja i samostalnosti. Uspjeh na navedenim područjima omogućio je poboljšanja rezultata na ostalim područjima; kod djece sa svim poteškoćama u učenju, djece s govorno-jezičnim teškoćama, djece sa emocionalnim poteškoćama, starijih osoba... 

              

       
              


Načini provođenja glazboterapije ostvaruju se kroz individualne i grupne tretmane, na različite načine; bilo da li se glazba sluša sa snimke ili se sluša uživo, osoba aktivno sudjeluje u izvođenju te glazbe ili samo sluša, različitost grupe osoba i terapeuta koji sudjeluju, vrsta glazbe koja se izvodi/sluša, instrumenti koji se koriste, koliko se instrumenata koristi, koliko terapija traje...


Glazba i njena moć su nevjerojatni. No, vrlo je važno imati na umu da ovakav tretman provode glazboterapeti uz prethodno stečeno znanje o glazboterapiji i strukturi glazbe. 

Da li ste se susreli s glazboterapijom, glazboterapeutom ili općenito, s korištenjem glazbe u rehabilitacijskom tretmanu? Voljela bih znati vaše dojmove i iskustva....


Slike su sa web adrese http://www.coastmusictherapy.com/ a klikom na link možete doznati više informacija o ovoj zanimljivoj temi.


Pozdravlja vas vaša, 

Teta Logopedica