nedjelja, 29. rujna 2013.

Weekend - no rush

Ovo jesensko vrijeme rezultiralo je mojim švrljanjem bespućima interneta, uz dekicu i šalicu čaja... vrijeme za predah. 
Uglavnom, naišla sam na fora fotku na blogu jedne mame... pretpostavljam da je riječ o nekakvoj brošuri, ali nisam sigurna... no, ono što mogu reći jest: zanimljivo i korisno, osobito kada živimo u vremenu kada smo više zaokupljeni sobom i svojim potrebama, dok nam djecu odgajaju igraonice u shopping centrima i površne tv-serije u kasnim satima.

Evo: different kids, different needs - be intuitive, not reactive.



Zanimljivo, jel' da? Enjoy the joy!

Teta Logopedica



četvrtak, 19. rujna 2013.

Znanstveno-stručni simpozij Interdisciplinarni pristup u liječenju rascjepa usne i nepca




I danas vam donosim korisnu obavijest!

Klinika za kirurgiju lica, čeljusti i usta, Klinička bolnica Dubrava, Zagreb i Hrvatsko logopedsko društvo organiziraju znanstveno-stručni simpozij Interdisciplinarni pristup u liječenju rascjepa usne i nepca. Ovaj simpozij će se održati 15. studenog 2013., u Kliničkoj bolnici Dubrava u Zagrebu.

Simpozij je namijenjen je neonatolozima, pedijatrima, otorinolaringolozima-audiolozima, logopedima, ortodontima, stomatolozima, pedodontima, oralnim kirurzima, psiholozima te roditeljima, a prijaviti se možete on-line KLIK na LINK.

Što znamo o rascjepima usne i nepca? Najčešća su urođena malformacija lica, a na otprilike 1000 novorođene djece rodi se dvoje s nekim oblikom rascjepa usne i nepca. Rascjepi nastaju kao posljedica nedovršenog razvoja usne i/ili nepca u ranim tjednima trudnoće kada se formira lice. Budući da se usna i nepce formiraju u različito vrijeme, moguće je da se dijete rodi samo s rascjepom usne, s rascjepom i usne i nepca ili samo s rascjepom nepca. Razlog nastanka rascjepa još uvijek nije razjašnjen, postoji više teorija, no sigurno je da ulogu ima nasljeđe, ali i različiti vanjski faktori u ranoj trudnoći. 
Klinička pojavnost rascjepa je raznolika, a liječenje djece dugotrajno i praktički počinje nekoliko dana nakon rođenja. Zahvaljujući napretku tehnike i medicine, većina rascjepa usne danas se otkriva UZV pretragom za vrijeme trudnoće, što omogućuje pravovremeno informiranje i pružanje podrške roditeljima.

Liječenje je jedinstveno i specifično jer se odnosi na izgled, govor, slušanje, žvakanje i gutanje te iz tog razloga samo TIMSKI pristup liječenju (maksilofacijalni kirurg, otorinolaringolog, logoped, ortodont, anesteziolog, oralni kirurg, stomatolog, psiholog i socijalni radnik) omogućava uspješan rezultat.

Ovim jednodnevnim simpozijem prikazat će se tijek liječenja djece s rascjepom usne i/ili nepca, pojasniti uloga svakog pojedinog člana u timu te dobiti uvid u suradnju s ciljem ostvarenja uspješnog rezultata.

Pozdrav,

Teta Logopedica


četvrtak, 12. rujna 2013.

Čitajmo zajedno # 2


Upiti vezani uz temu ranog čitanja potaknuli su me da i preko bloga odgovorim na njih, osvrćući se još jednom na ovu aktivnost. 

Nemojte zaboraviti da se svako dijete veseli zabavnim aktivnostima u kojima sudjeluje zajedno s roditeljima. Također se nemojte bojati komunikacije s djetetom, svaki poticaj je dobrodošao. Sjetite se sebe i svog djetinjstva :) 

Kad je o čitanju i djetinjstvu riječ, ja se uvijek sjetim kratkih pričica koje su bile ritual prije spavanja. Kad danas, nakon mnogo godina, vidim te debele, izlizane stranice omiljene knjige prepune slika heroja i princeza, koje smo gledali i čitali moje sestre, brat i ja - u trenu se pojavi osmijeh na licu :)


Dakle, u postu o ranom čitanju spomenula sam slikovnice, bajke i priče, kako ih odabrati i zašto su važne... sada: vi pitate - Teta Logopedica odgovara :)

Kada čitati?!? Bilo kada, ali neka to bude vrijeme odvojeno samo za tu aktivnost. 

Na koji način je najbolje čitati djetetu? Udobno se smjestiti, dopustiti djetetu da slobodno okreće stranice. Možda će djetetu biti zanimljivija sama knjiga od čitanja, dopustite mu da se poigra s knjigom. Obavezno pokazujte ono o čemu govorite, opisujte što se događa na slikama.

Koliko treba trajati zajedničko čitanje? Onoliko koliko traje djetetova zainteresiranost za ponuđeni sadržaj, nemojte prisiljavati dijete na slušanje preduge priče za koju vi smatrate da je zanimljiva... a ono pokazuje suprotno!

Da li je samo čitanje dovoljno? Nakon čitanja preporučam raspravljati o priči (razumijevanje pročitanog), a u tu aktivnost možete uključiti crtanje ili igranje uloga. Ako je čitanje ritual pred spavanje, također porazgovarajte o priči, likovima, radnji te samoj pouci koju priča nosi sa sobom. 

Kako da uključim dijete u aktivnost čitanja? Postavljajte pitanja: Što je ovo? Gdje je nešto na slici? I pričekajte da dijete odgovori ili pokaže. Potaknite svoje dijete da se uključi u priču – neka oponaša zvukove ili glasove životinja ili neka ponavlja za vama rimu. 

Učinite ovu aktivnost zabavnom i zanimljivom...i za dijete i za vas :)


Pozdrav, 

Teta Logopedica



srijeda, 11. rujna 2013.

Treći hrvatski simpozij o ranoj intervenciji u djetinjstvu


Danas vam donosim jednu korisnu obavijest!

TEMA: Tim oko obitelji: zabluda ili stvarnost?
DATUM: 26. - 28. rujna 2013.
MJESTO ODRŽAVANJA: Sveučilište u Zadru (Obala kralja Petra Krešimira IV br. 2) 


U Hrvatskoj gotovo 4.000 novorođene djece godišnje treba potporu stručnjaka za ranu intervenciju. Za tu djecu i njihove obitelji ograničavajuća podrška, posebice u manjim sredinama,otežava svakodnevnicu te povećava rizik za uredan dječji rast i razvoj. U cilju razvijanja kvalitetne skrbi za djecu s teškoćama,Hrvatska udruga za ranu intervenciju u djetinjstvu u suradnji s Uredom UNICEF-a u RH dovodi u Hrvatsku vodeće svjetske stručnjake na Treći hrvatski simpozij o ranoj intervenciji u djetinjstvu u Zadar, od 26. do 28. rujna. 

Osobitost ovog simpozija jest da je on domaćin i godišnjoj konferenciji Europske asocijacije za ranu intervenciju u djetinjstvu –EURLYAID-a. U godini pristupanja Hrvatske Europskoj uniji, po prvi puta se održava međunarodni simpozij o ranoj intervenciji u čijem su fokusu hrvatske najaktualnije znanstvene i stručne teme.

Tema ovogodišnjeg simpozija je „Tim oko obitelji: zabluda ili stvarnost?“, a o teorijskim i praktičnim pitanjima u području podrške obiteljima i djeci će govoriti predsjednik Međunarodnog društva za ranu intervenciju i direktor Centra za ljudski razvoj i invaliditet iz SAD-a, prof.dr.sc.Michael J. Guralnick koji je povodom konferencije poručio: „Imamo vrlo jasne pokazatelje da sistematična i sveobuhvatna rana intervencija poboljšava razvoj kod djece čiji razvoj pokazuje odstupanja te sprečava razvojne teškoće kod djece s neurorazvojnim rizicima. Središnju ulogu pri tome ima podrška obitelji, kojom će se baviti i naša konferencija u Zadru.“

Niz umreženih usluga pod nazivom „rana intervencija u djetinjstvu“ roditeljima i njihovoj djeci pruža nadu za bolju budućnost. Rana intervencija spečava nastanak dodatnih teškoća i daje važnu podršku djetetovom razvoju i novonastalim potrebama njegove obitelji. Pri tome je izuzetno važna suradnja među stručnjacima. Neophodna je usklađenost svih usluga kojima su dijete i roditelji izloženi da bi korist od njih bila najveća moguća. „Želimo potaknuti timski pristup i suradnju među različitim stručnjacima koja, prema istraživanjima,daje najbolje rezultate u ranoj intervenciji.

Naime, u domaćoj praksi dominira podijeljenost na različite sustave i neujednačenost u djelovanju.Nadamo se da će ovaj simpozij pomaknuti naša stručna razmišljanja i profesionalne napore prema holističkom pristupu djetetu i njegovoj obitelji i to odmah nakon što su prepoznati razvojni rizici ili razvojne teškoće“, najavljuju organizatori simpozija.


Program simpozija je veoma bogat, predavači su ugledni sveučilišni nastavnici i istaknuti praktičari iz područja biomedicinskih i područja društvenih znanosti iz zemlje i inozemstva,te su i službeni jezici simpozija hrvatski i engleski jezik.


Simpozij započinje predstavljanjem najnovijih preporuka Vijeća Europe članicama o socijalnom uključivanju djece i mladih s teškoćama, a potom slijede prikazi teorijskih i praktičnih pitanja rane intervencije kod različitih razvojnih rizika ili teškoća (pitanja ranog otkrivanja i dijagnostike, problemi hranjenja i dojenja djeteta s teškoćama, prikazi različitih metoda rada, pitanja partnerstva roditelja i stručnjaka, podrške obitelji i obiteljske podrške djetetu). Na simpoziju će biti prikazani rezultati stvaranja kompetencijskog centra za osobe sa složenim komunikacijskim potrebama u Hrvatskoj–jedne nove interdisciplinarne inicijative koja se realizira iz pretpristupnih fondova u suradnji četiriju fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i koja se dijelom odnosi i na najmlađu populaciju djece koja ne progovaraju u uobičajeno vrijeme.


Simpozij se održava pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, Ministarstva zdravlja teMinistarstva socijalne politike i mladih.

Program simpozija preuzmite na http://www.hurid.hr/index.php?option=com_content&view=article&id=71&Itemid=61 

Za sve dodatne informacije: KLIK na http://www.hurid.hr/


Vjerujem da će simpozij biti jako koristan, a za sve koji se nisu prijavili: požurite!

Pozdrav,

Teta Logopedica